Rusya'da uzun süredir görev yapmakta olan Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yerine atanan Andrey Belousov, 17 Mart 1959'da Moskova'da doğdu. Ekonomist Rem ve radyokimya uzmanı Larisa'nın oğlu olan Belousov, Moskova Devlet Üniversitesi'nden 1981 yılında ekonomi diploması ile mezun oldu.

Kariyerine akademisyenlik yaparak başlayan Belousov, 1990'lı yılların sonlarından itibaren Rus başbakanlarına danışmanlık görevini üstlendi. 2012 yılında Ekonomik Kalkınma Bakanı olarak görev aldı ve bir sonraki yıl Putin'in danışmanlarından biri oldu. 2020'de ise başbakan yardımcılığına getirildi.

Belousov, Putin'in ekonomi politikalarının baş ideologlarından biri olarak kabul edilirken, devletin çıkarlarını her zaman öne çıkaran sert bir yetkili olarak tanındı. Kremlin'in yürüttüğü başlıca ekonomi politikalarını geliştiren isimler arasında yer aldı ve devletin ekonomideki geniş varlığını savundu.

Ancak, Belousov'un önerileri ve politikaları tartışmalara da yol açtı. 2018'de, metalürji ve kimya şirketlerinin aşırı kârlarına el konulmasını önerdiği bir mektubun sızması, büyük eleştirilere neden oldu. Benzer şekilde, 2019'da KDV'nin artırılması konusundaki desteği de tartışmalara sebep oldu.

Belousov'un savunma bakanlığı görevine atanması, Rusya'nın ekonomi ve savunma alanları arasındaki giderek artan bağlantısını yansıtıyor. Bu atama, Rusya'nın savaş hazırlıklarına dair belirtilerle birlikte gelirken, Belousov'un görevi, ülkenin savunma harcamalarını yönetmek ve ekonomik büyümeyi desteklemek olarak öne çıkıyor.

Damak çatlatan lezzetler Osmaniye’de görücüye çıktı Damak çatlatan lezzetler Osmaniye’de görücüye çıktı

Rus medyası, Belousov'un hükümet içinde alışılmadık bir profil çizdiğini vurgularken, şu ana kadar herhangi bir yolsuzluk iddiasına karışmadığı ve mütevazı bir yaşam tarzı sürdürdüğü biliniyor. Ayrıca, Rus Ortodoks Kilisesi'ne yakınlığıyla da bilinen Belousov'un, Putin gibi Uzakdoğu dövüş sporlarına ilgi duyduğu ve gençliğinde bu sporları yaptığı biliniyor.

Kaynak: Bülten