7 Haziran tarihli yayımlanan Resmi Gazete'ye göre, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı olarak Salih Tanrıkulu atandı. Son günlerde Salih Tanrıkulu'nun özgeçmişi merak ediliyor.

Yasak Elma Dizisi'nin Ender'i Şevval Sam Kimdir? Yasak Elma Dizisi'nin Ender'i Şevval Sam Kimdir?

Ankara'da 1974'te dünyaya gelen Salih Tanrıkulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996'da mezun oldu. ABD'de Illinois Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı. 1997'de Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başlayan Tanrıkulu, 1998'den itibaren Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu.

Mesleki faaliyetleri kapsamında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkeyi temsil eden Tanrıkulu, 2013 - 2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2015'de Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017'den Ocak 2023'e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi. Kasım 2023'ten bu yana DDK Başkan Vekili olarak görev yapan Salih Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca biliyor. Tanrıkulu, 7 Haziran 2024 tarihinde Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına atandı. Salih Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi