Uşak Ömer Dönmez Toklu Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Umut Can Yıldız.  30 Haziran-8 Temmuz 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri Kennedy Space Center'da yapılacak olan NASA astronot eğitimine katılmaya hak kazandı.

Uşak Ömer Dönmez Toklu Okul Müdürlüğü tarafından sosyal medya sayfasından yapılan paylaşımda; “Öğrencimiz Umut Can Yıldız katılacağı uzay eğitiminde roketlerin çalışması, tasarımı, Newton hareket kanunu, roketlerin hareketindeki dengeli-dengesiz güç etkileri ve NASA tarihi konularında çalışmalar yapılacaktır. Öğrencimize aynı zamanda astronot JR Relly ile tanışma ve birlikte çalışma fırsatı sunulacaktır. Öğrencimize program sonunda NASA astronot eğitimi sertifikası verilecektir.

Uşak’ta yarın bayram var Uşak’ta yarın bayram var

Astronot eğitiminde ayrıca ağırlık ve hareket üzerine sıfır yerçekimi simülasyonu,  mikro yerçekimi duvarına tırmanma, Apollo Satürn V Merkezinde ön gösteri ve ateşleme odası simülasyonu gibi etkinlikler gerçekleştirilecektir” bilgisini verdi.

Uzay 1

MÜDÜR YÜCEL’DE KÜÇÜK ASTRANOTU TEBRİK ETTİ

Uşak Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel’de bir paylaşımda bulunarak; “Amerika Birleşik Devletleri Kennedy Space Center'da yapılacak olan 10 günlük NASA astronot eğitimine katılmaya hak kazanan ilimiz Uşak Ömer Dönmez Toklu Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Umut Can Yıldız’ı tebrik ederim.

Katılacağı uzay eğitiminde roketlerin çalışması, tasarımı, Newton hareket kanunu, roketlerin hareketindeki dengeli-dengesiz güç etkileri ve NASA tarihi konularında astronot JR Relly ile yapacağı çalışmalarda başarılar dilerim” dedi.

Editör: Seher ZEYBEK