Uşaklı hayırseverlerin katkılarıyla yapımı tamamlanan yeni Uşşak Aşevi, Bakan Bayraktar’ın yanı sıra Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve il protokolünün de katıldığı bir iftar programına ev sahipliği yaptı. Modern ve kapsamlı yapısıyla göz dolduran yeni aşevi binasında ilk iftar binlerce vatandaşı aynı sofrada buluşturdu.

Iftr (2)

Açılışı gerçekleşen Uşak Aşevi’nde sırasıyla Uşak Aşevi Yardım Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Zafer Aydın, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Valisi Turan Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmasında ilk olarak katkı ve katılım sağlayan tüm vatandaşlara yönetim kurulu adına teşekkürlerini ileten Uşak Aşevi Yardım Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Zafer Aydın:

“Uşşak Aşevi 1993 yılında kurulup 15-20 insana yardımcı olabilir miyiz diye başlamış bir hayır hareketidir. Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Çakın da ihtiyaç sahiplerine daha güzel ortamda hizmet verebilmek için öncekine nazaran daha insan onuruna yakışır bu tesisin açılması için bir hareket başlattı. Bugün de Uşak Aşevi’nin hizmete girişini iftar programı ile hep beraber gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonrası için de aşevinin misyonunu daha ileriye taşımak için hep birlikte hareket edebilmeyi temenni ediyorum.” ifadelerini paylaştı.

Kpki (3)

Çakın: “Aşevini hayata geçireceğimizden emindik, halkımız yanıltmadı”

Ardından açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın:

“Uşşak Aşevi Vakfımızla birlikte yeni aşevini şehrimize kazandırmak için bir araya geldiğimizde, hayırsever vatandaşlarımızla birlikte hayata geçireceğimizden emindik ve bizleri yanıltmadılar. Tek tek isimlerini sayamayacağım ama iğnesinden ipliğine kadar Uşşak Aşevi’nin yapılması hemşerilerimizin katkılarıyla gerçekleştirildi. Hepsi gerçekten de büyük bir fedakârlık örneği gösterdiler. Biz de Uşak Belediyesi olarak, başından sonuna kadar bu işin en kısa zamanda tamamlanıp, hizmete açılması için büyük bir gayretle çaba sarf ettik. Uzun yıllar boyunca şehrimizde hizmet edecek bu aşevimizde bir taraftan ihtiyaç sahiplerimize yemek hizmeti sunarken, aynı zaman da misafirhanesi, sevgi mağazası ve kütüphanesiyle şehrimize tam bir kampüs kazandırmış olduk. Ben bu güzel hizmetin bu güne gelmesinde emeği geçen Uşak Aşevi Yaptırma Derneği Başkanı Hikmet Kahraman’a, üretimdeki çalışma arkadaşlarına ve tüm hayırseverlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yeni aşevimizin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, hepinize hayırlı iftarlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kpki (2)

Grup kuraları çekildi ama Uşakspor’da belirsizlik sürüyor Grup kuraları çekildi ama Uşakspor’da belirsizlik sürüyor

Uşaklı vatandaşların hayır için yapılan her konuda hazır bulunmasından ötürü hemşerileri ile gurur duyduğunu ifade eden Uşak Valisi Turan Ergün ise, “Bu aşevi Uşak’taki dayanışmayı, kardeşliği, birliği ve karınca kararınca elinde ne varsa bir hayra vakfetmeyi gösteren en güzel eserlerden biridir.” dedi.

Uşak ziyareti kapsamında vatandaşlar ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Uşak Aşevi’nin tüm şehre hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Bayraktar, “Bugün burada, bu mübarek Ramazan gününde sizlerle birlikte iftar yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Burada enerji ve tabii kaynaklar alanında, özellikle elektrik ve doğalgaz yatırımları ve yenilenebilir enerji yatırımları ile alakalı Uşak’ı ziyaret ettik. Buradan bilgiler aldık, şehrin sorunlarıyla alakalı beklentileri aldık, şimdi ise sizlerle beraber yeni aşevi açılışında iftar yapacağız. Elbette şunu ifade etmem lazım, Uşak çok kadim bir şehir. Uşak adeta bizim göz bebeğimiz, için çok değerli. Onun için buraya benim bakanlığım adına yatırım anlamında ne gerekiyorsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Uşaklı hayırseverlerin desteği ve yardımıyla hayata geçirilen yeni aşevinin günlük 30 bin kişilik yemek çıkarma kapasitesi bulunuyor. Yaklaşık 4 bin metrekare toplam inşaat alanından oluşan, 1200 metrekarelik üç katlı bir binada hizmet verecek olan yeni aşevi; geniş otoparkı, 500 kişilik yemek salonu, konferans salonu, kütüphanesi ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kısa süreli kalabileceği otel konforunda misafirhanesi bulunan kapsamlı bir yapı. Aynı anda 20 tane kurbanın kesilebileceği, kurban bayramında da vatandaşların hizmetine sunulabilecek son sistem bir kurban kesim merkezi bulunacak olan aşevi, sistemli soğuk hava depolarına da sahip olacak. Uşşak Aşevi binası ayrıca, çatısına kurulacak güneş enerji sistemleri sayesinde kendi elektriğini ve sıcak suyunu üreterek kent ekonomisine ve kurum bütçesine de katkıda bulunacak.

Kpki (5)

Muhabir: SALİH KILINÇ