Üniversite hayali kuran milyonlarca aday için heyecan dorukta! Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç aşamadan oluşacak. ÖSYM tarafından daha önceden duyurulan sınav yerleri, adayların erişimine açıldı ve adaylar sınav saatinden önce sınav yerlerinde olmaları gerektiğinin altı çizildi.

Uşak yangınlarında yaklaşık 13 futbol sahası büyüklüğünde hasar oluştu Uşak yangınlarında yaklaşık 13 futbol sahası büyüklüğünde hasar oluştu

YKS sınavı, üniversiteye giriş için önemli bir adımdır ve adaylar, sınav tarihleri ve saatlerine dikkatlice hazırlanmaktadır. İşte 2024 YKS sınav tarihleri ve saatleri:

  • YKS 1. OTURUM TYT (Temel Yeterlilik Testi): 08 Haziran 2024, ilk oturum 165 dakika sürecek.
  • YKS 2. OTURUM AYT (Alan Yeterlilik Testi): 09 Haziran 2024, ikinci oturum 180 dakika sürecek.
  • YKS 3. OTURUM YDT (Yabancı Dil Testi): 09 Haziran 2024, üçüncü oturum 120 dakika sürecek.

Sınav yerlerini öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle Sınava Giriş Belgesini edinebilirler.

Adayların heyecanla beklediği bir diğer konu ise YKS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih. ÖSYM sınav takvimine göre, YKS sınav sonuçları 17 Temmuz 2024 tarihinde erişime açılacak. Bu sonuçlar, adayların üniversite tercihleri için önemli bir kılavuz olacak ve geleceklerini planlama sürecinde belirleyici bir rol oynayacak.

Adaylar, sınav öncesi ve sonrasında stres ve kaygı düzeylerini kontrol etmek, etkili bir sınav stratejisi geliştirmek ve sınav sürecine hazırlıklı olmak için sınav teknikleri ve stratejileri konusunda da kendilerini eğitmeye devam etmelidirler.

Kaynak: Bülten