Yeni torba yasada ev hanımları emekli olabilecek mi? Sorusunun cevabı milyonlarca ev hanımı tarafından en çok merak edilen konu oldu.

Ev Hanımları Emeklilik (1)

Ev hanımları da artık 'evde çalışan kadın' statüsünde emekli olabilecek. Bu yıl çıkacak torba yasada ev hanımlarının isteğe bağlı Bağ-Kur statüsünde prim ödeyerek emekli olabilecekleri düzenlemeler yer alıyor. Yeni düzenleme ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik fırsatı sunulacak. Buna göre bu yıl çıkacak torba yasada ev hanımlarının isteğe bağlı Bağ-Kur statüsünden prim ödeyerek emekli olabilecekleri düzenlemeler yer alıyor. 

Vedat Işıkhan-1

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yıllardır gündemde olan ev hanımlarına emeklilik fırsatını kolaylaştıran düzenlemeyi paylaştı. Işıkhan, yaptığı paylaşımda, 5 yıllık plan çerçevesinde ev kadınlarına emeklilik imkanı getirileceğini kaydetti.

Akif Cenkci

Ev hanımlarına getirilecek olan emeklilik düzenlemesinin detaylarını Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci de duyurdu. Cenkci, ''Ev kadınları, isteğe bağlı Bağ-Kur statüsünde prim ödeyebilecek ve oranlar çalışmalar netleştikçe paylaşacağız. Bu primlerin bir kısmı da devlet tarafından teşvik edilecek. Yani bir kısmını da devlet ödeyecek. Ev kadınlarına da böyle bir kolaylık sağlanacak'' dedi.

Merkez üssü Çanakkale - Ezine'de olan deprem için geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum Merkez üssü Çanakkale - Ezine'de olan deprem için geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum

Para4

Tam gün evde çalışan ev kadınlarına isteğe bağlı Bağ-Kur statüsünde prim ödemelerinin üçte birini devlet karşılayacak. Ev kadınlarına emeklilik hakkı 7200 prim günle sağlanacak. Yatırılacak olan isteğe bağlı sigorta priminin 6400 lira 80 kuruşluk bölümüne, 2133 lira 65 kuruş destek sağlanmış olacak. Ev hanımları bu emeklilik sayesinde birçok hakka sahip olacak. Ayrıca, 7200 gün prim sayısını tamamlayıp emekli olan ev hanımlarının sağlık hizmetlerinden faydalanmaları da öngörülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi