Uzmanlardan Kurbanlık Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Devrilen doğalgaz yüklü tır panik yarattı! Devrilen doğalgaz yüklü tır panik yarattı!

            kurban satış

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurbanlık hayvan seçimi konusunda uyardı. Ödül, sağlıklı bir kurbanın kesilmesinin önemine vurgu yaparak, alım sürecinde veteriner hekimlerden destek alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Veteriner Hekimlerden Yardım Alınması Önerisi

Başkan Ödül, kurbanlık hayvan alırken vatandaşların veteriner hekimlerden destek alması gerektiğini belirtti. Bu alanda uzmanların sağlayacağı rehberlikle sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirilmesinin önemine işaret etti. Özellikle resmi ve serbest veteriner hekimlerin sunduğu bilgi ve deneyimden yararlanmanın, kesim sonrası sağlık sorunlarının önlenebilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Sağlıklı Hayvanın Önemi ve Küpe Numarasının Rolü

Ödül, kurbanlık hayvan seçiminde sağlıklı kriterlerin gözetilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Ateşli, burun ucu kurumuş, geviş getirmeyen, genel durumu zayıf, kilo vermiş hayvanların kesinlikle kurbanlık olarak seçilmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, vatandaşların alacakları hayvanın küpe numarasını sorgulayarak, yaşadığı sağlık problemleri ve uygulanan aşı tedavileri hakkında bilgi edinmelerinin önemine vurgu yaptı.

Yüksek Rakımda Otlama ve Sağlık Durumu

Kars'ta hayvanların bin 950 rakımda meralarda otladığını belirten Ödül, bölgedeki meralarda otlayan hayvanların genellikle sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti. Dolayısıyla, genel sağlık durumu iyi olan hayvanların kurban olarak seçilmesinin uygun olduğunu söyledi. Bu nedenle, vatandaşların hayvan seçimlerinde, kesimlerinde ve kesim sonrasında veteriner hekimlerden faydalanmalarını önerdi.

Uzmanlar, "Tarım Cebimde" uygulaması aracılığıyla vatandaşların alacakları kurbanlık hayvanlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceklerini belirtiyorlar.

Kaynak: İHA