Yumurta kaynatırken karşılaşılan sorunlardan biri de yumurta kabuğunun çatlamasıdır. Bu durum hem görsel açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturmakta hem de yumurtanın içeriğinin suya karışmasına neden olmaktadır. Ancak, bu sorunu çözmek oldukça basit bir yöntemle mümkün olmaktadır.

Uşak'ta bugün 4 kişi hayatını kaybetti Uşak'ta bugün 4 kişi hayatını kaybetti

Yumurta kaynattığınız suya 1 tatlı kaşığı karbonat eklemek, yumurta kabuğunun kalıp gibi çıkmasını sağlayarak çatlamasını engellemektedir. Karbonatın yumurta kabuğu üzerinde oluşturduğu koruyucu tabaka, yumurtanın dengeli bir şekilde pişmesini sağlayarak çatlak oluşumunu engellemektedir.

Yumurtalar yüksek miktarda tokluk endeksine sahiptirler. Bunun anlamı en basit hali ile, yumurta yediğinizde daha rahat tokluk hissi elde edersiniz ve bu his çok daha uzun sürer. Büyük boy bir yumurta içerisinde 6 gram kadar yüksek kalitede protein ve bunun yanında birçok besleyici ve yararlı madde bulunmaktadır. Belki tek eksiği olarak içerisinde C vitamini olmamasını sayabilir. Aslına bakılırsa kahvaltılarda yumurtaya portakal suyu ile eşlik etme alışkanlığımızın bir sebebi de, yumurtanın C vitamini açığını kapatmak ile alakalıdır. Böyle harika yiyecekler ile yapılmış bir kahvaltı, günün zorlu şartlarına sizi hazırlar ve enerjik olmanızı sağlar.

Vücutlarında demir eksikliği problemi yaşayan insanlar, yorgunluk, baş ağrıları ve tükenmişlik gibi semptomlarla karşılaşabilirler. Demir eksikliği aslında bakılırsa ciddi bir sorundur. Demir vücudumuz için oldukça önemli bir mineraldir. Bu mineral, kanda bulunan ve vücudumuza oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kullanılmaktadır. Eğer demir eksikliğiniz var ise, kanınızda bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısı az olacaktır ve bu durum vücudunuza ve organlarınıza gerekli oksijenin taşınamaması anlamına gelmektedir. Bu nedenle organlarınız gerektiği gibi çalışamadığı için birçok sıkıntı ortaya çıkacaktır. Yumurta sarısı içerisinde bulunan demir minerali çeşidi, birçok gıdadan alınan demir çeşidine göre, emilmesi en kolay olandır. Bu sayede düzenli yumurta tüketerek demir eksikliği sorununu büyük ölçüde aşabilirsiniz.

Az önce söylediğimiz gibi, yumurta diğer birçok yiyeceğe göre daha fazla miktarda tokluk hissi yaratmaktadır. Bu tokluk hissi, kahvaltılık gevreklerden elde edebileceğinizden daha fazladır. Yumurta ile yapılan bir kahvaltı çok daha doyurucu olacaktır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre, fazla kiloda olan kişiler, yumurta tükettiklerinde daha uzun süre tokluk hissedecekleri için, kilo vermeleri daha kolay bir hal almaktadır. Ayrıca yumurta içerdiği yararlı besin maddeleri ile, kilo vermenizi daha sağlıklı bir hale getirmektedir.

Kolin denilen besin maddesi beyin açısından çok önemlidir. Fetusta ya da yeni doğan bebekte beyin gelişimi için bu maddeye ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda yaşlı insanlarda da hafıza problemlerini önlemek ve hafızayı güçlendirmekte yardımcı olmaktadır. Yumurta, bu madde açısından harika bir kaynaktır. Her gün bir yumurta tüketen hamile bir kadın, günlük kolin ihtiyacının % 28'ini karşılaşmış olur ve bu durum bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca yumurtanın kolin maddesi içeriği ile sağladığı fayda, sadece anne karnında geçerli değildir. Çocuk doğduktan sonra ve büyüyorken de bu madde beyin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Her gün yumurtanızı yiyerek ömür boyu sürecek sağlıklı bir beyne yatırıp yapabilirsiniz!

Kemik sağlığımız açısından önemli vitaminlerin başında D vitamini gelmektedir. D vitamini, bilindiği üzere, en çok güneş ışığı aracılığı ile vücudumuza nüfus etmektedir. Yani güneş, en iyi D vitamini kaynağıdır. Doğada bulunan yiyeceklerin çok azında D vitamini vardır. Tahmin edin bu yiyecekler arasında hangi favori kahvaltılığımız var? Cevap tabii ki yumurta! Yumurta D vitamini açısından en rahat ulaşılabilen kaynaklardan biridir. Düzenli olarak yumurta tüketmek, az önce saydığım

Kaynak: Bülten