İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Kanserin sebebi, vücuttaki insülin hormonu yüksekliğidir. Ekmek bunu çok yükseltir ve trans yağlar, yani paketlenmiş gıdalarda bulunan yağlar, kansere neden olur. Bu yüzden 'Şeker ve ekmek tüketmeyin, şeker en tatlı zehirdir' diyorum." dedi.

Karatay, Isparta’da özel bir okulda düzenlenen konferansa katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kanserin sebebinin vücuttaki insülin hormonunun yüksekliği olduğunu belirtti.

Şekerin kansere neden olduğunu vurgulayan Karatay, "Kanser yapan şekerdir; yediğimiz şekerlerin ve ekmeklerin kan şekerini yükseltmesidir. Kanserin sebebi, vücuttaki insülin hormonu yüksekliğidir. Ekmek bunu çok yükseltir ve trans yağlar, yani paketlenmiş gıdalarda bulunan yağlar, kansere neden olur. Bu yüzden 'Şeker ve ekmek tüketmeyin, şeker en tatlı zehirdir' diyorum. Kan şekerini en çok yükselten ekmektir." dedi.

Yaprak Dökümü'nün kahvecisi Yusuf Atala kimdir? Yaprak Dökümü'nün kahvecisi Yusuf Atala kimdir?

Ekmekte, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın izniyle yüzde 10 katkı maddesi olduğuna da dikkat çeken Karatay, "O katkı maddesinin içinde bromür var. Bromürün artık kanserojen olduğu tüm çalışmalarda gösterildi. Bromür, klorür gibi ağır bir metaldir. Suriye'de klorür gazı kullanılarak insanlar öldü. Klorür de bromür de aynı gruptandır." ifadesini kullandı.

Bahar Halsizliğinin Önüne Geçmek İçin Prof. Dr. Canan Karatay, baharın gelmesine rağmen doğal kış ürünlerinin tüketilmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Bahar geçişlerinde yorgunluk ve halsizlik yaşanabileceğine değinen Karatay, "Bahar halsizliğinin önüne geçmek için doğal köy tereyağı, zeytinyağı ve balık yağı tüketilmelidir. Bunları bol bol tüketirsek, bahar yorgunluğu olmaz." dedi.

Bazı gıdalar ile ilgili sindirim güçlüğü yaşanabileceğini belirten Karatay, şöyle konuştu:

"Kilo veremiyorsanız, eğer bir şey yediğinizde gaz oluyorsa, bilin ki vücudunuz onu artık tolere edemiyor. Uzun süre kilo veremeyen, alerji şikayeti olanlara gıda intoleransı testi yaptırıyorum ama güvenilir yerlerde yapılması şart. Eğer gizli bir gıda alerjiniz varsa, kilo veremezsiniz ve hastalıklardan kurtulamazsınız."

Kaynak: AA