CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Uşak Belediyesi'nin borç içinde yüzdüğünü, 331 taşınmazı sattığını ve bunca borca rağmen 50 milyon lira harcayarak makam katı yaptığını söyledi.

İşte Karaoba'nin o konuşması:

Uşak İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı Uşak İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu ve ekranları başında bizi izleyen vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Belediyelerdeki taşınmazların satış süreçlerinin araştırılmasıyla ilgili grubum adına söz almış bulunuyorum. Yirmi iki yıllık AKP döneminde tüm kurumlarımızın içi ve yetkinliği boşaltıldığı gibi, yerel yönetimlerdeki rant ve usulsüzlükler de giderek büyümektedir. Sadece, halkın iradesine ambargo koyduğunuz kayyumlarla değil Türkiye'nin her yerinde yangından mal kaçırır gibi, babanızın malı gibi milletin malını yandaşlarınıza peşkeş çekiyorsunuz. Belediyeler meclis üyelerinin soru önergelerine yanıt vermediği gibi meclisten giden diğer soru önergelerine bile cevap vermiyor, tenezzül bile etmiyor.
    Öncelikle, şehrim Uşak'ta belediyenin taşınmaz satışları ve kamuoyunda belediyeyle ilgili yer alan diğer usulsüzlükleri gündeme getirmek istiyorum. Mayıs 2022'de kamuoyuna ve medyaya yansıyan haberlere göre Uşak Belediyesinin 2 bin tane, her biri 400 kiloluk boruyu Makine ve Kimya Endüstrisine satmakla yükümlü olmasına rağmen özel bir şirkete sattığı söyleniyor. Uydu görüntüleri var, iki ay sonra uydu görüntüsüne bakıyorsunuz, okus pokusla bu borular kaybolmuş. Makine ve Kimya Endüstrisine "Bu size satıldı mı?" diye soru soruyoruz, cevap veren yok ve "Son on yılda Uşak Belediyesinden alınan hiçbir hurda yoktur." diye bir cevap geliyor. Buradan tekrar Belediyeye sesleniyorum: Nereye sattınız? Neyi sattınız? Nasıl sattınız? Paralar nerede? Uşak halkına hesap vermek zorundasınız. 

"Uşak hakkını alacak, Türkiye hakkını alacak"
Sayın milletvekilleri, bir diğer konu da Uşak Belediyesinin taşınmaz satışları ve lüks harcamaları. AKP'li Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın, şehrin onca sorunu varken, personelin SGK primleri bile günü gününe ödemezken toplam 50 milyon TL masrafta bulunup ultra lüks bir makam odası yapıyor. Uşak her yağmurda sele teslim olurken, altyapı sorunları her geçen gün büyürken, belediyenin borçlarını kimse bilmezken siz lüks makam odaları yaptırdınız, halkın parasını gurbetçi festivallerine harcadınız, milletin hakkını yandaşa teslim ettiniz; bunu kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Uşak'ta siyasi partilerde ve basında sürekli gündemde olan, dört yıldır şehre yatırım yapmayan, her geçen gün borç batağına saplanan Uşak Belediyesi tam 331 tane taşınmazı fütursuz bir şekilde sattı ama Belediye borç altında. Bu arazileri yandaşlarınıza tek tek sattınız, sattınız, bitiremediniz ve tekrar sokaklarda bunları satmak için oy dileniyorsunuz. Arsaları, iş yerlerini, tarlaları sattınız, doymadınız; doğayı, ormanı, toprağı, suyumuzu sattınız, doymadınız. Merak etmeyin, bir ayınız kaldı, bu halk 31 Martta size sandıkta yanıt verecek. Susacağımızı, sorgulamayacağımızı sanmayın; buradayız, halkımızın hakkını mutlaka arayacağız. Kayyumlara karşıyız; Uşak hakkını alacak, Türkiye hakkını alacak." dedi. 
 

Kaynak: Bülten