CHP'den Yeni Tasarıya Ötenazi Benzetmesi: Sokak Köpekleri Yasa Tasarısı Üzerine Tartışmalar Büyüyor

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı sokak köpekleri yasa tasarısı hakkında tartışmalar gittikçe artıyor. Henüz onaylanmasa da büyük tartışmalara sebep olan tasarı, hayvanseverleri derinden etkiliyor. İddialara göre, tasarının yürürlüğe girmesi durumunda, 30 gün içinde sahiplenilmeyen sokak köpeklerine ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Sokak köpeklerinin geleceğine ilişkin bu tartışmalı durum, siyasi arenada da yankı buldu. CHP'den gelen açıklamalarda, özellikle ötenazi (insanların yaşamını sonlandırmak için alınan tıbbi karar) konusu gündeme geldi. Parti, yasanın sokak köpeklerine yönelik ötenazi benzeri bir yaklaşım içerdiğini savunarak tepkisini dile getirdi.

Parti Sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "13 Nisan tarihli sayısında The Economist dergisi “Yardımlı Ölüm” başlıklı ve temel olarak ötanazi hakkı üzerine bir yazıyı yayınlamıştı. İlgiyle ve mesafeyle okumuştum. Ötanazi çoğu ülkede yasak, ancak İngiltere’den hemen haftada bir uçağa atlayıp İsviçre’ye ölmeye giden oluyormuş. Bunların çoğu yaşlı ve varlıklı kişilermiş. Tabii kararı bireyin kendisi veya bilincini yitirmiş ise en yakınları veriyor." ifadelerini kullandı.

Ötenazi konusuna kişisel ve felsefi bir yaklaşımı olduğunu belirten parti sözcüsü, bu yöntemi hem dini inancı hem de felsefi ilkeleri gereği kabul etmediğini dile getirdi. İntiharın yasak olduğunu ve öldürmenin doğru olmadığını vurgulayan sözcü, sokak köpeklerinin geleceği konusunda da benzer bir tavır sergiledi.

Kurban Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kurban Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Sokak köpeklerinin durumunun hassas ve tedirgin edici olduğunu kabul eden parti yetkilisi, ancak uyutulmanın da kabul edilemez olduğunu ifade etti. Sokak köpeklerinin kısırlaştırılması yöntemiyle nüfus kontrolü sağlanabileceği düşüncesine karşı çıkan sözcü, bu yöntemin maliyet ve kaynak gereksinimi açısından yetersiz olduğunu savundu.

Parti yetkilisi, yerel yönetimlerin sokak köpeklerinin barınma ve beslenme sorumluluğunu üstlenecek kapasitede olmadığını belirterek, konunun doğru bir politika ile çözülmesi gerektiğini vurguladı. Vicdanen kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerektiğini ifade eden parti, konuyla ilgili daha geniş bir tartışma ve doğru politikanın belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Sokak köpeklerinin durumu, toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren ve hassas bir konu olarak önemini koruyor. Tartışmaların devam edeceği ve çözüm arayışlarının sürdürüleceği belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi