Resmi Gazete'de yayımlanan geçici hükme göre, şehirlerarası otobüs taşımacılığında emekli olduğunu belgeleyen kişilere belirli tarife üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak.

Caner Topçu Kimdir? Kaç Yaşında? Caner Topçu Kimdir? Kaç Yaşında?

Resmi Gazete'de yayımlanan geçici maddede "Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanmak üzere; emekli olduğunu ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan/ispat eden Türk vatandaşları için, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde, 56 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre Bakanlığa bildirilen/iletilen ücret tarifesi üzerinden %20 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 56 ncı maddenin on birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan miktar kadar uyarma verilir." denildi.

Resmi Gazete Emeklilere Indirim

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde yapılan indirim Resmi Gazete'de yayımlandı. Tesis indirimlerinin yanı sıra otobüs biletlerinde de emekliye özel indirim yayına alındı. 

Emeklilere kurum ve kuruluşların sosyal tesislerinde yüzde 15 indirim dönemi başlarken, bir de şehirlerarası otobüs biletlerinde indirim başlatıldı.

Bu kapsamda emeklilerin şehirlerarası otobüslerde yüzde 20 indirimli seyahat edeceği müjdelendi. Bugün itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, milyonlarca emekliye müjde verildi. 

Emekli olduğunu belgeyenler, şehirlerarası otobüslerde tarife üzerinden yüzde 20 indirimli olarak bilet satın alabilecek. Söz konusu karar bugün itibarıyla yayımlanırken, karara uymayan karayolu taşımacılığı B1 ve D1 yetki belgesi olan kişilere, her bir ihlal için 5 uyarı veriliyor olacak. 

Kaynak: Haber Merkezi