Bu düzenleme, aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilmesini öngörüyor. Böylece, düzenli ilaç kullanan hastalar, hastaneye gitmek zorunda kalmadan ilaçlarını eczaneden temin edebilecekler.

Aile Hekimleri Raporlu İlaç Yazabilecek

ATV Haber'in aktardığına göre, mevcut durumda raporlu ilaç kullanan hastalar ilaçları bittiğinde yeniden doktora gidip reçete yazdırmak zorunda kalıyorlar. Bu durum hem hastanelerde hem de doktorlar üzerinde yoğunluğa neden oluyor. Ancak yeni düzenleme ile hastalar, aile hekimlerine giderek raporlu ilaçlarını yazdırabilecekler. Bu değişiklik, hastanelerdeki yoğunluğu azaltacak ve hastaların daha hızlı hizmet almasını sağlayacak.

İlaç Doktot

Diyabet ve Hepatit B Gibi Kronik Hastalıklar Öncelikli

İlk etapta diyabet, hepatit B ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalar için raporlu ilaç yazma yetkisi aile hekimlerine verilecek. İlerleyen dönemde, bu kapsamın genişletilmesi ve daha fazla ilacın aile hekimleri tarafından yazılabilmesi planlanıyor.

İlaç Yazdirma 2

Mutfak tüpünün patlamasıyla yangın çıktı: 1 kişi yaralandı Mutfak tüpünün patlamasıyla yangın çıktı: 1 kişi yaralandı

Yıllık Reçete Dönemi Başlıyor

Mevcut durumda doktorlar, raporlu ilaçları 3 aylık periyotlarla yazıyor. Ancak yeni düzenleme ile birlikte bu süre bir yıla çıkarılacak. Hastalar, her 3 ayda bir sadece eczaneye giderek ilaçlarını alabilecekler.

Bu düzenleme, özellikle kronik hastalıkları olan ve düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için büyük kolaylık sağlayacak. Hem hastaların hem de sağlık sisteminin üzerindeki yükün azalması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu yeni çalışması ile sağlık hizmetlerinin daha verimli ve erişilebilir hale gelmesi hedefleniyor.

Kaynak: Bülten