Kışladağğğ (1)

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç’te meydana gelen maden faciasını araştırmak üzere kurulan TBMM İliç Araştırma Komisyonunun 11 Temmuz 2024 tarihinde Uşak Kışladağ altın madeninde açıklamalarda bulundu.

Van' da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi! Van' da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi!

Sarıgül, İliç altın madeni faciasının nedenini ve böylesine bir facianın bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenleri tespit etmek için çalışmalara devam ettiklerini belirterek, bu amaçla Kışladağ altın madenine geldiklerini söyledi.

Kışladağğğ (2)

Komisyon olarak özellikle altın madenciliğindeki sorunları tespit eden, çözüm önerileri belirleyen, bir daha benzer kazaların yaşanmaması için, yasama ve yürütme organlarına yol haritası olacak bir rapor hazırlayarak TBMM’ne sunmak istediklerini ifade eden Sarıgül, “Ortaya çıkacak rapor, ülkemizde bir daha bu tür acıların yaşanmamasını sağlamalıdır. Hazırlayacağımız rapor arşivlerde kalmamalıdır. “Biz raporumuzu yazdık, bundan ötesi bizim görevimiz değil,” diyemeyiz. Bu raporun hayata geçmesi için, bulduğumuz eksikliklerin yasalaşması için iktidar, muhalefet demeden çalışmamız lazım. “Komisyon kurdunuz da ne oldu?” dedirtmememiz lazım.” Dedi.

Kışladağğğ (3)

Muhabir: Ece Yıldırım