Trafik sigortası primlerinde yaşanan artışlar ve sürücülerin "iyi, kötü" ayrımı gündemi sarsıyor. İyi sürücülerin talepleri ve sigorta şirketlerinin itirazları, trafik sigortasında yeni bir dönemin geleceğinin sinyallerini veriyor. Trafik sigortasında prim artışları aylık olarak belirlenirkenve 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak yeni güncellemeyle artış oranı yüzde 3.5 olacakşekilde belirlendi. Ancak bu artış, iyi sürücü ile kötü sürücü arasında nasıl bir fark yaratacak?

Sigorta şirketleri, kötü sürücüleri sigorta yapmaktan kaçınıyor. Şu anda ülkemizde 22 milyon hiç kaza yapmayan sürücü bulunurken, 1.2 milyon ise yaklaşık 1 ve üzeri hasar kaydına sahip sürücü bulunuyor. İyi sürücüler, uzun yıllardır hasar yapmamalarına rağmen yüksek primler ödemek zorunda kalıyor.

Sigorta şirketleri tarafından yapılan açıklamalara göre, trafik sigortası primlerindeki artışın çok düşük olduğu belirtiliyor. Ancak birçok kesim, bu duruma itiraz ederken,  "Sadece enflasyon yüzde 75, yüzde 3.5 seviyesi düşük. Biz yüzde 140 oranında zarar ediyoruz" şeklinde görüşlerini dile getiriyor.

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu, iyi sürücülere taban fiyat gelmesi gerektiğini belirtiyor ve kötü sürücüler için daha yüksek prim talep edilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak bu konuda serbest fiyat belirleme isteklerine karşı çıkıyorlar. Ülke genelindeki kaza oranlarının düşürülmesi için önleyici tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Kimdir? Nereli,Hayatı Hakkında Bilgiler nelerdir Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Kimdir? Nereli,Hayatı Hakkında Bilgiler nelerdir

Kaynak: Haber Merkezi