Her zaman olduğu gibi Ulu Cami önünde toplanan Uşaklı sağlıkçılar, ismetpaşa Caddesi’nden yürüyerek 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’na geldi.

Burada basın açıklamasını topluluk adına Kemaloz Aile Sağlığı Merkezi Hekimliği Doktoru Musa Öz okudu.

Terör devleti İsrail’in, Filistin’de yıllardır sürdürdüğü sistematik işgal politikasını 7 Ekim’den bu yana şiddetini arttırarak sürdüğünü belirten Öz, “‘İsrail insanlıktan daha ne kadar çıkabilir?’ diye düşündükçe her geçen gün hiçbir vicdanın kabullenemeyeceği yeni acılarla güne uyanıyoruz.

Biz akıl sağlığımızı korumak için Gazze’deki haberlere bakamıyorken oradaki kardeşlerimiz güne bombalarla uyanmaya devam ediyor. Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamların dehşetini, unutulmasın diye bizim tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor.

Gazze’nin kuzeyinde 400 bin civarında Gazzeli kardeşimiz topraklarını terk etmeyi reddedip, işgalci terörist İsrail’in bombardımanı altında açlık, susuzluk ve soğukla mücadele ediyor.

Han Yunus bölgesinde işgalci teröristler ise özellikle hastane çevrelerinde keskin nişancılar ile sivilleri öldürüyor. durumda ve İsrail bu bölgeyi bombalamaya, sınır bölgesine sığınan sivilleri öldürmeye devam ediyor. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı, üstelik tarlalar bile bombalanıyor.

Ömer Aşçı Uşak muhacirlerini araştırdı Ömer Aşçı Uşak muhacirlerini araştırdı

Tam 30 hastane ve 53 sağlık merkezi hizmet dışı bırakıldı. Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne sığınan sivilleri kuşatma altına alan işgal birlikleri hastaneyi zorla tahliye ediyor. Yine de meslektaşlarımız ve fedakâr sağlık çalışanları; elektriksiz, susuz, oksijensiz, ilaçsız şartlarda tedavi vermek Gazze’nin güneyine sıkışmış 1.5 milyon insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Güneyin son noktası Mısır sınırında, Refah kentinde 1.2 milyon insan bir mahalleye sıkışmış için destansı biçimde mücadele ediyor.

Bütün bu saldırılar yetmiyormuş gibi Gazze’ye insani yardımın girilmesine de izin verilmiyor. Filistin’in her gün binlerce tır yardıma ihtiyacı varken, günde sadece 3-5 tırın girmesine izin veriliyor. Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor” dedi.E566D750 0A6D 4Cd0 81E1 F14160371A96

“DÜNYA ZALİMLERİ TEK SAFTA TOPLANARAK İNSAFSIZCA SALDIRIYOR”

İsrail bu insanlık dışı zulmü uygulamaya devam ederken, işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin, soykırıma olan aleni desteğinin de artarak sürdüğüne dikkat çeken Öz, “Adeta bir avuç mazlum müslümana bütün dünya zalimleri tek safta toplanarak insafsızca saldırmaya devam ediyor.

Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak buradan bütün meslektaşlarımıza ve halkımıza seslenerek; mesleğimizde ve hayatımızın her alanında ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Şirketlerin açıkladığı son rakamlardan anlıyoruz ki; günlük hayatımızda gösterdiğimiz en ufak boykot çabası, hep birlikte olunca çığ olup büyüyor. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz.

Buradan devletimize sesleniyoruz: Filistinli kardeşlerimizin yararına olacak bütün adımları destekliyoruz ve sonuna kadar arkasındayız. Bu konuda sağlık çalışanları olarak gereken bütün desteği gücümüz yettiğince vermeye hazırız.

14. haftasında toplandığımız ‘Sessiz Yürüyüş’ümüzde, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından ayrılmayan Gazzeli meslektaşlarımızı gönülden selamlıyoruz!

Af10672A 68C1 428A A5Ec C610208Dd915

İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyor ve buradan hep birlikte haykırıyoruz ki

"Kanıksamayacağız!"

"Normalleştirmeyeceğiz!"

"Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!” dedi.

573F5493 8D6F 4799 B7E3 4Fbdfae8B4B8

Muhabir: SALİH KILINÇ