Türkiye’nin 5’inci nesil sahip olmasından duyulan sevinci Uşak’ın yöneticileri şöyle dile getirdi:

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün: “Ülkemizin havacılık ve savunma sanayindeki en önemli projelerinden biri olan 5. Nesil Milli Muharip Uçak #KAAN ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak gökyüzüyle buluştu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Milli muharip uçağımız KAAN’ı geliştiren ve üreten projede yer alan tüm ekibi yürekten kutluyorum.

Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olsun.”

Kaan (2)

İsmail Güneş (AK Parti Uşak Milletvekili): “Millî Muharip Uçağımız #KAAN gökyüzünde.

Ülkemizi 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında konumlandıracak Milli Muharip Uçağımız Kaan ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak ülkemiz için bir ilke imza attı ve Gök Vatana kanat açtı.

Türkiye Yüzyıl’ında yerli ve milli teknolojilerimizle Tam bağımsız Türkiye için, yarınlarımız için hayırlı olsun.”

Himmet Yaşar (AK Parti Uşak İl Başkanı): Millî Muharip Uçağımız #KAAN gökyüzünde.

Ülkemizi 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında konumlandıracak Milli Muharip Uçağımız Kaan ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak ülkemiz için bir ilke imza attı ve Gök Vatana kanat açtı.

Türkiye Yüzyıl’ında yerli ve milli teknolojilerimizle Tam bağımsız Türkiye için, yarınlarımız için hayırlı olsun.”

Kaan (1)

KAAN'IN ÖZELLİKLERİ

KAAN 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. 11 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

ÜSTÜN KABİLİYETLERİYLE FARK YARATACAK

Milli muharip uçak KAAN ile Türkiye, bu seviyede (5. Nesil) uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak. Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

Uşak Belediye Başkan yardımcıları müdürlükleri paylaştı Uşak Belediye Başkan yardımcıları müdürlükleri paylaştı

Kaan (4)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZALAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KAAN'ın isim babasının MHP Lideri Devlet Bahçeli olduğunu açıkladı. Erdoğan, Milli Muharip Uçak KAAN'ın gövdesine 1 Mayıs 2023 tarihini atıp imzalamıştı.

MİLLİ UÇAK 'KAAN' İLK UÇUŞUNU YAPTI

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

Kaan (5)

FOTOĞRAFLAR: AA

Kaynak: Bülten