Fenerbahçe Spor Kulübü'ne 3. kez başkan seçilen Ali koç'un hayatı ve kariyeri merak edilen bir konu oldu. Fenerbahçe Spor Kulübü olağan seçimli genel kurulunda Ali Koç, 26 bin 947 geçerli oyun 16 bin 464'ünü alarak yeniden başkanlığa seçildi. 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu Koç Holding'in internet sitesinde yer alan biyografisi ise şöyle;

Ali Koç, 2 Nisan 1967 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1985'te Londra Harrow School'da lise eğitimini tamamladı. Rice Üniversitesinde işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansını tamamladı. Öğrencilik yıllarında aile holdinglerinin çeşitli kademelerinde görev aldı. 1990'da J.P. Morgan'da stajyerlik yaptı. Aynı yıl American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile iş hayatına başladı. Askerlik görevini 1992'de yaptı. 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley'de analist olarak çalıştı. 1997'de Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmaya başladı ve sonraki yıllarda üst düzey görevlerde yer aldı.

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. Öğrenim bilgileri:

Nisa Bölükbaş'ın Nişanlısı Yiğit İnanır Kimdir? Nisa Bölükbaş'ın Nişanlısı Yiğit İnanır Kimdir?

Harvard University, Boston, Massachusetts, A.B.D. - İşletme Fakültesi, Master, Rice University, Houston, Texas, A.B.D. - İşletme Fakültesi, Harrow School, Londra, İngiltere - Matematik, Ekonomi ve Coğrafya Yüksek Derece

Kariyeri

Ali Koç iş hayatına 1990’da American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başladı. 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak görev yaptı. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başladı. 2010 yılına kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulundu. 8 yıldır Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Koç, Şubat 2016’dan bu zamana kadar Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürüyor. 1997 yılından itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Koç, 10 Aralık 2012 tarihinde Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Ali Koç, aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Finansal Hizmetler, Koçtaş, Otokar, Otokoç, Setur ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini üstlendi. Ali Koç ayrıca URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Kulüpler Birliği’nde (ECA) İcra Kurulu Üyesi, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi  olarak görev yapmakta. Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Chatham House’da Danışman olarak görev almakta. CBI - İngiliz Sanayi Konfederasyonu’nda ise Türkiye’yi temsil etmekte. Ali Koç ingilizce b,lmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. 
 

Kaynak: Haber Merkezi