Batman Valiliği, son 15 gün içerisinde anız yakan 12 kişiye 263 bin 185 lira ceza kesildiğini duyurdu.
Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Çevre Kanunu" gereği son 15 gün içerisinde anız yakarak doğayı tahrip ettiği belirlenen 12 kişiye toplam 263 bin 185 lira ceza kesildiği belirtildi.

Anız Yakanlar

Yarın Uşak Merkez'de, Banaz'da ve Eşme'de elektrik kesintisi yaşanacak Yarın Uşak Merkez'de, Banaz'da ve Eşme'de elektrik kesintisi yaşanacak

Paylaşımda, "Valiliğimizce anız yakma yasağı ile ilgili yayınlanan genel emir gereği yasaklara uymayanlar hakkında jandarma ve emniyet ekiplerince tanzim edilen tutanaklar üzerine Batman Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 'Çevre Kanunu’nun 20. maddesine dayanılarak idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca anız yakmanın yangın çıkarmak suretiyle genel güvenliği tehlikeye sokmak veya taksirle yangına neden olmak suçunu teşkil etmesinden dolayı anız yakanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine göre cezalandırılmaları için Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı olarak anız yakma olayından haberdar oldukları halde, bunu ilgili birimlere duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında da yasal işlemlere başvurulacaktır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA