Sosyal medyada paylaşılan cemre tarihleriyle ilgili gönderiler, birçok kişinin cemre düşmesinin anlamını merak etmesine sebep oldu. Peki, kısaca cemre nedir ve nasıl düşer? İşte detaylar:

Cemre Nedir? Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışıdır. Arapça kökenli olan bu kelime, kor durumundaki ateşi ifade etmektedir. Ayrıca, Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilmektedir.

Cemre Düşmesi Ne Anlama Geliyor? Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. İlk cemre 20 Şubat’ta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir.

Kütahya zeybeğinde Uşak derisinin esintileri Kütahya zeybeğinde Uşak derisinin esintileri

Cemre Düşmesi ve Baharın Habercisi: Cemre düşmesi, baharın müjdecisi olarak kabul edilir. Hava düştüğünde hava durumu düzelmeye başlar, toprağa düştüğünde ekinler için bereketin geleceğini işaret eder ve suya düştüğünde ise baharın gelişi tamamlanmış olur. Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası" uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir.

Cemre düşmesi, toplumlar arasında baharın gelişini kutlama ve takip etme geleneğini yansıtmaktadır. Bu yüzden birçok kültürde önemli bir yer tutmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi