Malzemeler:

 • 4 adet limon veya portakal
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 5-6 dal taze nane veya fesleğen
 • 1 parça taze zencefil (isteğe bağlı)
 • 500 ml sıcak su
 • 2 litre içme suyu

Yapılışı:

IBAN ile Ödeme Alan İşletmelere Ağır Cezalar Geliyor IBAN ile Ödeme Alan İşletmelere Ağır Cezalar Geliyor
 1. Limonların veya portakalların kabuklarını rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Beyaz kısımlarına girmeden sadece renkli kısımları rendelemeye dikkat edin. Rendelediğiniz kabukları derin bir kaba alın.

 2. Rendelenmiş kabukların üzerine ince kıyılmış nane veya fesleğeni ekleyin. Eğer kullanacaksanız, kabuğunu soyup rendelediğiniz zencefili de ekleyin.

 3. Üzerine toz şekeri ilave edin ve 5-10 dakika boyunca iyice ovun. Bu işlem meyve ve nane aromalarının şekerle birleşerek daha iyi açığa çıkmasını sağlar.

 4. Ardından 500 ml sıcak suyu ekleyin ve karıştırarak şekerin tamamen erimesini sağlayın. Bu aşamada meyve ve nane aromalarının da suya geçmesine yardımcı olun.

 5. Hazırladığınız karışımı biraz ılınmasını bekleyin. İçine önceden sıktığınız limon veya portakal suyunu ekleyin ve iyice karıştırın.

 6. Karışımı bir gece buzdolabında, mümkünse 2-3 saat bekletin. Bu süre sonunda aromaların iyice birleşmesi ve karışımın soğuması için gereklidir.

 7. Bekledikten sonra karışımı tülbent veya ince bir süzgeçten geçirerek süzün. Böylece limon veya portakal kabuklarından ayrılmış bir konsantre elde edersiniz.

 8. Elde ettiğiniz konsantre karışımı isterseniz buz kalıplarında dondurarak porsiyonluk olarak saklayabilirsiniz.

 9. İçecek olarak kullanmak istediğinizde, konsantre karışımı kullanım miktarına göre bir miktar içme suyu ile karıştırın. İsteğe göre tadına bakarak daha fazla su ilave edebilirsiniz.

 10. Soğuk servis yapmak istiyorsanız hemen içebilirsiniz. Ancak oda sıcaklığında içmek istiyorsanız, karışımı biraz bekletip ardından servis yapabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi