Geçtiğimiz Cuma günü Türk Sineması’nın unutulmaz baş yapıtlarından olan usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve başrollerinde Türk Sınamasının devleri; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in oynadığı, “Selvi Boylum Al Yazmalım” fiminin Uşaklı sinemaseverlerden gördüğü büyük ilgi üzerine, Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, açık hava sineması etkinliğine devam kararı verdi.

Abbas (1)

Dün akşam; Atapark Açık Hava Sinema Alanı’nda  yine Türk Sineması’nın kült yapıtlarından olan “Çiçek Abbas” Uşaklı sinemaseverlere yeşilçam nostaljisi yaşattı.

Cicekabbas

ÇİÇEK ABBAS FİLMİ OYUNCULARI VE KONUSU:

Çiçek Abbas, Sinan Çetin'in yönetmenliğini yaptığı ve baş rollerinde İlyas Salman, Şener Şen ve Pembe Mutlu'nun paylaştığı 1982 yapımı bir komedi - drama filmidir. Çiçek Abbas filminin yapımcısı Engin Karabağ'dır.

Çiçek Abbas filminin oyuncuları; İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda, Ahmet Mekin, Ahmet Fuat Onan, Ömer Bubu, Orhan Çağman, Hikmet Gül, Garibe Gündem, Ali Demirel, Burhan İnce, Sabahat İzgü, Erdoğan Kapısız, Benek Aksoy.

Aldığı Ödül:1982 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo, Yavuz Turgul

Abbas (3)

Çiçek Abbas filminin konusu; Çiçek Abbas (İlyas Salman), Şakir adında (Şener Şen) bir minibüs şoförünün yanında muavindir. Şakir çapkın bencilin tekidir. Abbas ise tam tersine saf biridir. Tek hayali minibüsçü olmak ve âşık olduğu ve patronunun da evlenmek istediği kızla (Pembe Mutlu) evlenmektir. Abbas hurda bir minibüsü tefeciden borçlanarak alır ve çalışarak borcunu ödemeye başlar.

Uşak'ta öğrenciler yaza merhaba dedi Uşak'ta öğrenciler yaza merhaba dedi

Bu sırada patronun ayrıldığı nişanlısı ile birbirlerine aşık olurlar. Şakir bunu hazmedemez ve Abbas'ın minibüsünün tekerleklerini ve motorunu çalar. Zor duruma düşen Abbas borcunu ödeyemez ve minibüse mahallenin tefecisi el koyar. Şakir Abbas'ın âşık olduğu kızla evlenmek için zorla bastırır ve babası (İhsan Yüce), ekonomik durumu daha iyi olduğu için kızını ona verir. Nikâh günü Şakir'in kız kardeşi (Ayşen Gruda) Abbas'a yardım eder ve Abbas sevdiği kızı nikâh masasından kaçırır

Muhabir: SALİH KILINÇ