"Hepimiz Özeliz" adıyla tanıtımı yapılan, halk arasında engellilik durumlarına karşı farkındalık ve toplumsal bir bilinç geliştirmenin amaçlandığı ve Uşak'ta bu konuya dikkat çekmek ve engelli bireylere fırsat eşitliği sunmak üzere iki kardeş okul arasında hazırlanan müzik dinletisi etkinliğinde, özel yetenekli öğrenciler ile özel gereksinimli bireyler müziğin evrensel teması altında bir araya geldi. 

“27 Mayıs darbesine giden yol Uşak’tan başladı” “27 Mayıs darbesine giden yol Uşak’tan başladı”

Kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleştirilen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel yaptı.

Müdür Yücel, Engelliler Haftası dolayısıyla Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulu ile Uşak Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi arasında düzenlenen "Kardeş Okul Projesi" kapsamında özel yetenekli öğrenciler ile özel gereksinimli bireyleri müziğin çatısı altında birleştirecek "Hepimiz Özeliz" adlı etkinlikte bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. 

Müdür Yücel konuşmasına şöyle devam etti: "Bu anlamlı projenin mimarları, Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Uşak Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesinin değerli öğretmen ve idarecilerine, projeyi hayata geçirmeleri ve bizleri burada buluşturmalarından dolayı yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Biliyoruz ki müzik, evrensel bir dildir ve sınır tanımaz. Herkesin kalbine hitap edebilen bu dil, farklılıklarımızı aşarak birbirimizi anlamayı ve sevmeyi de kolaylaştırır. Bugünkü dinletide özel yetenekli öğrencilerimiz ve özel gereksinimli bireylerimiz, müzik yoluyla ortak duygularını ve hayallerini bizlerle paylaşacaklar. Bu sayede, engelli bireylere karşı önyargıların yıkılmasına ve toplumda daha kapsayıcı bir bakış açısının gelişmesine katkıda bulunacağız. Engelli bireylerin toplumumuzun birer değerli üyesi olduğunu ve her alanda katkı sağlayabilecek potansiyele sahip olduklarını unutmamalıyız. Onların ön yargılardan uzak, sevgi ve saygıyla kucaklandığı bir ortamda yaşamaları hepimizin sorumluluğudur. Bugünkü dinleti etkinliğinin bu konuda farkındalığı artırmaya ve engelli bireylere karşı daha duyarlı bir toplum oluşturmaya katkı sağlayacağına inanıyorum."

Uşak Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulunun ortaklaşa düzenlediği program, davetlilerin yoğun ilgisi ve alkışları eşliğinde devam etti. Programda önce Uşak Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası bir dinleti verdi. Ardından Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulundan "Hepimiz Özeliz Halk Oyunu Ekibi" bir gösteri sundu. Son olarak ise "Hepimiz Özeliz Korosu" orkestra eşliğinde sahne aldı.

Programın sonunda etkinlikte görev alan öğrencileri ve özel gereksinimli bireyleri tebrik ederek çeşitli hediyeler veren İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel, projede emeği geçenlere, yoğun bir ilgi ve katılım sağlayan öğrencilerin ailelerine ve davetlilere de teşekkür etti.

Muhabir: Ece Yıldırım