Havaların ısınması piknik sezonunun başlamasıyla kırmız ete  maddi gücü yetmeyen vatandaş beyaz ete yüklendi. Ancak bu fırsatı kaçırmayan gıda fırsatçıları da son beş ay içerisinde beyaz et ürünlerine yüzde 200’lere varan zamları yapmakta gecikmedi.

En ucuz beyaz et ürünü 100 TL’den başlarken, but, kanat gibi mangallık diğer ürünler 200 TL’den 250 TL’ye kadar satılır oldu.

Tavuk 1

Beyaz et ve ürünlerindeki yapılan fahiş zamları değerlendiren kasap Osman Efe; “Eskiden et fiyatları yükselince insanlar tavuk ve tavuk eti ürünlerine yönelirdi. Ete gelen zamlar yüzünden tavuk fiyatları et fiyatının beşte biri kadar oldu.

Yeşil Sivaslı Nerede? Yeşil Sivaslı'da Gezilecek Yerler Listesi Yeşil Sivaslı Nerede? Yeşil Sivaslı'da Gezilecek Yerler Listesi

Vatandaş en yapsın? Pikniğe giderken artık 3-5 kilo et değil 3-5 kilo tavuk ya da ızgara ve mangal olacak tavuk ürünleri alıp gidiyordu.

Tavuk fiyatları yani piliç olarak kilosu 100 TL’den başlıyor, incik, kanat, but gibi ürün fiyatları 200 TL’ye çıkıyor.

Et fiyatları arttıkça tavuğa talep artıyor. Şu anda et fiyatına yetişemeyen vatandaş tavuğa yöneliyor. Eskiden tavuk etin yarı fiyatına satılırken, ete durmadan gelen zamlardan sonra aradaki fiyat farkı beşte birine çıktı.

Şu anda tavuk ya da piliç fiyatları et ve balıktan çok daha ucuzdur” yorumunda bulundu.

Tavuk 2

Muhabir: SALİH KILINÇ