Çilek, C vitamini ve flavanoid kompleksinden oluşan çileğin faydaları vücutta istenmeyen toksinlerin atılmasını sağlayarak güçlü bir detoksifiye sağlamaya destek olur. Diğer bir taraftan, lifçe zengin meyvenin bağırsak hareketlerini desteklemesi metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur.

Çileğin faydaları genel olarak şunlardır:

  • Bağırsaklarda sindirimin sağlanmasını destekler
  • Kan şekerini dengelemeye yardım eder
  • Kolesterolü düşürür
  • Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır
  • Libidoyu dengeler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Hafızayı güçlendirir
  • Diş minesini korur
  • Mikroorganizmalara karşı vücudu savunmayı destekler

Çilek Tüketmek Ne İşe Yarar?

Prebiyotik etki gösterir

Lif içeriği bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler açısından prebiyotik özellik göstererek daha uzun yaşamasına vesile olur. Böylece, bağırsaklarda kimyasal sindirimin sağlanmasına katkı sağlar.

Glisemik indeksi düşüktür

Glisemik indeksi düşüktür: Kan şekerinde ani değişiklere sebep olmamasıyla beraber enerji açığının da oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Kolesterolü azaltmaya yardım eder

Sindirimi yavaşlatarak sindirilen metabolitlerin kana karışmasını dengelemeye yardımcı olur. Kolesterol gibi yağ birimlerinin kanda çok miktarda yükselmenin önüne geçilmesinde de destekleyicidir. Bunun sonucunda total kolesterol ve LDL'nin (kötü huylu kolesterol) kanda düzeylerin azalmasına yardımcıdır.

Kakule Nelere İyi Gelir ? Nasıl Kullanılır ,Faydaları ve Zararları Nelerdir ? Kakule Nelere İyi Gelir ? Nasıl Kullanılır ,Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidan açısından zengindir: Antioksidanlar vücutta zararlı maddelerin birikiminin hücre ve organ düzeyinde azalmasını destekler. Yine antioksidanlar, kronik hastalıklar olarak bilinen diyabet, kalp, kanseralzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin azalmasında destekleyicidir.

Afrodizyak etkili etken maddeler içerir

Afrodizyak özellikli etken maddeleri barındırır: Bu özelliği libido dengeleyici bir etki alanı da yaratmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir

C vitamini açısından zengindir: Kanser, diyabet, inme ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengindir.

Hafızayı güçlendirir, nörodejeneratif hastalık riskini azaltır

Magnezyum ve fosfor kaynağıdır: Fosfor, hafızayı güçlendirici, öğrenme becerilerinin korunması ve alzheimer gibi nörodejenaratif hastalıklara yakalanma riskini minimize edilmesinde yardımcıdır.

Diş minesini korur, kas-iskelet ağrılarını hafifletir

Kalsiyum içeriği ile diş minesini korur: İskelet sistemi hastalıklarına ağrı sürecini azaltmaya ve onarım-yenilenme sürecini hızlandırmayı da destekler.

Vücudu mikroorganizmalara karşı korur

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyen vitaminler içerir: Çileğin içerisindeki vitamin ve bileşenler mikroorganizmalara karşı ekstra bir savunma kalkanı oluşturma özelliğine sahiptir.

Çileğin Yan Etkileri Var mıdır?

Her meyve ve sebzede olduğu gibi çilek meyvesinin de gıda koteksinde günlük olarak tüketilmesi önerilen bir miktarı vardır. C vitamini içeriği ile dikkatleri üzerine toplayan meyvenin günlük 8 adet tüketildiğinde C vitamini ihtiyacını karşıladığı belirtilir.

100 gram çileğin kalori değeri 32 Kcal kadardır. Diyete bu meyve eklenmek isteniyorsa günlük bir çay bardağı kadarının (150 gram) yeterli olabilir. Tüm bu faydalarının ötesinde fazla tüketildiğinde bazı alerjen durumlar gelişebilir. Potasyum ve fosfor seviyesinin yüksek olması nedeniyle 

Ayrıca, çocukların bu meyveye karşı alerjen duyarlılığı daha fazla olabilir

Kaynak: Haber Merkezi