Murat Dağı bölgesinde planlanan altın madeni projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu iptali sonrasında altın madeni şirketi üst mahkemeye itirazda bulunmuş, mahkemede keşif kararı vermişti. Keşif heyeti dün Gediz İlçesine Karaağaç köyüne gelerek keşifte bulundu.

Mmmrtddg (1)

Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel’in önderliği ile 2 saat gibi kısa bir zamanda örgütlenen ilçe halkı keşif heyetine burada maden çıkarıldığı takdirde doğacak zararları anlattı.

Uşak Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Öz Akcura, Murat Dağı’nda maden şirketine karşı halkın iki kez kazandığını ve yine kazanacağını, Murat Dağı’nın ikinci İliç olmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Mmmrtddg (2)

MURATDAĞI ALTIN MADENİ’NE İPTAL ÇAĞRISI YAPILDI

Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz ilçesinin gözbebeği Murat Dağı’nda planlanan altın madeni keşif alanına giderek, altın madenine karşı olduklarını belirtti.

Murat Dağı bölgesinde planlanan altın madeni projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu iptali sonrasında altın madeni şirketi üst mahkemeye itirazda bulunmuş, mahkemede keşif kararı vermişti. Yapılan keşif sırasında, alanda bulunan Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, köy muhtarları ve bölge sakinleri altın madenine karşı olduklarını tekrar belirtti.

Muratdagkapak

Murat Dağı bölgesinde planlanan altın madeni projesinin ilçenin doğal ve kültürel zenginliklerine ciddi zararlar verebileceğini belirten Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel açıklamasında; “Projenin su kaynaklarına, tarım alanlarına ve çevreye olası olumsuz etkileri konusundaki endişelerimizi keşif heyetine sunduk. İlçe halkının sağlığı ve çevrenin korunması için projeye karşı olduğumuzu tekrar belirttik. İlçemizin doğal güzelliklerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve alternatif turizm projelerinin desteklenmesi için altın madenine karşı çıkıyoruz. Altın madeni projesinin bölgenin ekosistemi ve su kaynakları üzerinde olası etkileri göz önünde bulundurularak, projenin iptali için mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

Fundad

“MURAT DAĞI İKİNCİ BİR İLİÇ OLMAYACAK”

Bakanlık kararına itiraz eden amden şirketini bu tavrına tepki gösteren Uşak Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Öz Akcura; “Murat Dağı'nda altın madeni için 2022'de ikinci kez ÇED hazırlayan şirketin başvurusunu, Çevre Şehircilik ve Orman Bakanlığı 2023 yılında, halkın kararlı tepkisi üzerine,10 günlük askı süresinin sonunda  reddetmişti.

İşte o madenci şirket Murat Dağı'na altın madeni açmak için hazırladığım ÇED'i nasıl iptal edersin" diye Bakanlık'a dava açmış.

Davanın bilirkişi keşfi bugün yapıldı. Bu sabah Karaağaç köyü muhtarına yapılan bilgilendirme ile keşfi öğrenen, başta Gediz Belediyesi ve köy muhtarları olmak üzere yöre halkı iki saat gibi kısa sürede tek vücut olup "o maden açılmayacak" iradesini gösterdi!

Önümüzdeki günlerde, madenci şirkete karşı Bakanlık'ın yanında yer alıp üzerimize düşeni yapacağız.

Uşak'ta iki kartal görüldü Uşak'ta iki kartal görüldü

Sonunda ne mi olacak?

Murat Dağı ikinci bir İliç olmayacak.

İki defa kazandık.

Yine kazanacağız” dedi.

Ömuurtdag (2)

Muhabir: SALİH KILINÇ