Uşak'ta Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası kapsamında bir yürüyüş gerçekleştirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından organize edilen yürüyüş, eski Uşak Belediyesi hizmet binası önünde başladı. Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Belediyesi Başkan vekili Reyhan Aydın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Bülent Güngör'ün de katıldığı yürüyüş, Atatürk Anıtı'nda toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Çevre Yürüyüşü Uşak

Yürüyüş sırasında katılımcılar, "Çöplerimizi geleceğe atmayalım", "Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur", "En iyi teknoloji çevreyi en az kirletendir", "Ambalajlar çöp değildir, geri kazandıralım" yazılı pankartlar taşıdı.

Çevre Yürüyüşü

Yürüyüşün ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Vali Ergün, "Çevre günü kapsamında bir farkındalık oluşturmak için, "hepimizin bir dünyası var" sloganıyla kıymetli miniklerimizle, çocuklarımızla birlikte bir çevre yürüyüşü gerçekleştirdik. Özellikle bu yürüyüşteki amacımız, çevrenin atalarımızdan bir miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldığımız bir değer olduğu inancını yerleştirmek. Uşak, geri dönüşüm sektörünün başkentidir. Çöpe atılacak malzemeler tekrar ekonomiye kazandırılarak, çevrenin korunmasına büyük katkı sağlanıyor." dedi. 

Uşak Belediyesi geleceğin master chef’lerini yetiştirmeyi planlıyor Uşak Belediyesi geleceğin master chef’lerini yetiştirmeyi planlıyor

Ergün Çevre Konuşması

Uşak'ta Sıfır Atık projesi kapsamında 1575 eğitim faaliyetinin düzenlendiğini ve bu eğitimlere 68 bin 150 kişinin katıldığını aktaran Vali Ergün, bazı verileri paylaştı.

"2023 ve 2024 yıllarında sadece Sıfır Atık programının uygulamaya konulmasıyla Uşak'ta 3 milyon 701 bin kilogram geri dönüştürülebilir atık, kaynağından ayrı toplanarak yeniden kullanılmaya gönderildi. Biz Uşaklılar olarak çevrenin bilincindeyiz. Dünyanın nasıl iklim krizleriyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu bu bilinci sadece çevre günü için değil, yılın 365 gününe yayarak bu farkındalığı diri tutmak zorundayız. Çevreyi hep birlikte koruyalım." dedi. 

Uşak'ta Çevre Haftası 

Muhabir: Ece Yıldırım