Neden böyle bir başlık attım? Öncelikle onunla ilgili kısa bir açıklama yapayım.

Malum bildiğiniz üzere Yeşil Sivaslı Gazetesi ve Uşak'ta www.yesilsivasligazetesi.com İnternet Haber Sitesi olarak habercilik yapmaktayız. Geçenlerde editörümüzün yaptığı rüya tabirlerinden dikkatimi çeken bir başlık oldu. Panelden inceleme yaparken rüya tabirlerinde insanların en çok; “Rüyada araba görmek ne anlama gelir?” başlıklı tabire baktığını gördüm. Bunun üzerine böyle bir başlık tam yerinde oldu diye düşünüyorum.

Evet maalesef bu zamanda araba almak ev almak gerçekten hayal gibi bir şey oldu. Devletimizin bile tasarruf tedbirlerine geçmesi bunun apaçık bir örneği oldu. Neden böyle tasarruf tedbirleri alındı?

Hayat şartları her gün zorlaşıyor. Geçim sıkıntıları artıyor, faizlerin yüksekliği ne araba ne de konut alımlarını kolaylaştırıyor. Gerçi biz Müslüman memleketiz, faizle falan işimiz olmaz. Ama gerçek şu ki; ekonomik sıkıntılar tasarruf tedbirleri ve yüksek faiz oranları, hayatı her geçen gün daha da zorlaştırıyor.

Ekonomik durumun iç açıcı olmadığı bir dönemde devletin tasarruf tedbirlerine başvurması kaçınılmaz hale geliyor. Bu tedbirler kamu harcamalarının azaltılmasını, ve çeşitli kamu hizmetlerinin kısıtlanmasını içerebilir. Bu tür önlemler devlet bütçesini dengelemeye yönelik adımlar olsa da vatandaşlar üzerinde doğrudan etkiler yaratır gelirlerin azalması harcamaların kısıtlanması ekonomik büyümenin yavaşlaması gibi sonuçlar doğurur.

Faiz oranlarının yüksekliği, kredi almayı zorlaştırırken artan enflasyon ve yaşam maliyetleri, insanların birikim yapmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Bugünlerde bir araba veya ev sahibi olmak çoğu insan için ulaşılması zor bir hayal haline geldi. Özellikle genç nesil ekonomik belirsizlikler ve işsizlik oranlarının yüksekliği nedeniyle geleceğe dair plan yapmaktan çekiniyor.

Konu Başlığımız Olan; Rüya Tabirleri ve Gerçek Hayatıda buraya koyalım değilmi?
Rüya tabirleri insanların bilinçaltında yer alan arzularını ve korkularını yansıtır. Rüyada araba görmek, genellikle kişinin özgürlük ve hareket etme isteğini simgeler.Ancak, günümüz ekonomik şartlarında bu tür istekler bile rüya aleminde kalıyor. Gerçek hayatta bir araba veya ev sahibi olma hayali, ekonomik engeller nedeniyle çoğu kişi için gerçekleşmesi zor bir düş olarak kalıyor.

Bence gördüğünüz rüyaları yorumlatmak yerine ayağınızı yorganınıza göre uzatıp üstünüzü iyi örtmekte büyük yarar var.