İran Sağlık Bakan Yardımcısı Said Kerimi, ülkede şiddetli kemik ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle sağlık merkezlerine başvuran 200 kişiden 63’ünde dang humması vakasına rastlandığını belirtti

Kadın 5 Kişiye Can Oldu Kadın 5 Kişiye Can Oldu

BAE İÇİN UYARI

Bu kişilerin bir çoğunun Basra Körfezi ülkelerinden geldiğini belirten Kerimi, "Birleşik Arap Emirliklerine seyahat edenler bu konuda kesinlikle dikkatli olmalıdır." dedi.

Kerimi, enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılan kişilerde en çok 5 gün sonra düşük tansiyon, halsizlik ve uyuşukluk gibi belirtilerin ortaya çıktığını ve ciddi vakalarda kanamalardan dolayı hastaların hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

DANG HUMMASI HAKKINDA

Dang humması virüsü, insanlara sivrisineklerden  bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölüme yol açmakta. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için "kırık kemik humması" olarak da bilinmektedir.

Bilim insanları, yüksek sıcaklık veya uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Hastalığa yol açan sivrisinek türünün su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerindeki çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekiyor.

Korunma

Korunma yöntemlerinin başında sivrisinek ısırıklarına karşı alınacak önlemlere yer verilir.( kapalı giysiler, sivrisinek kovucular, cibinlik, korunmuş ve klimalı odalar ). Dang ateşi için aşı çalışmaları devam etmektedir. Dang humması aşısı, Amerika Birleşik Devletlerinin ve dünyanın bazı bölgelerinde kullanılmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi